Zespół Placówek Oświatowych w Strzelinie zobowiązuje się zapewnić dostępność swojej strony internetowej zgodnie z przepisami ustawy z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych. Oświadczenie w sprawie dostępności ma zastosowanie do strony internetowej ZPO Strzelin

 

Data ustalenia tekstu Oświadczenia: 13 maj 2021 r.

Data ostatnio wprowadzonych zmian: 11 maj 2021 r.

 

Chcemy, aby każdy, kto odwiedza nasz BIP, czuł się serdecznie przyjęty i w pełni usatysfakcjonowany.

Status pod względem zgodności z ustawą

Strona internetowa jest częściowo zgodna z ustawą o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych z powodu niezgodności lub wyłączeń wymienionych poniżej.

Treści niedostępne

·         filmy nie posiadają napisów dla osób głuchych,

·         część plików nie jest dostępna cyfrowo,

·         niektóre zdjęcia i grafiki w serwisie nie mają alternatywnych opisów,

 

 

Zgodność ze standardami. Co w tym celu robimy?

Aby zapewnić, że nasz serwis będzie użyteczny i dostępny dla jak najszerszej grupy odwiedzających, stosujemy się do wytycznych Web Content Accessibility Guidelines (WCAG) 2.0, które wyjaśniają, co robić, aby treści internetowe były dostępne dla wszystkich ludzi. (Zobacz autoryzowane tłumaczenie WCAG 2.0 na język polski.)

 

Wytyczne definiują trzy poziomy dostępności (A, AA oraz AAA). Jako cel dla serwisu BIP ZPO w Strzelinie postawiliśmy sobie osiągnięcie kryteriów sukcesu na poziomie AA oraz wprowadzenie udogodnień realizujących niektóre standardy dostępności na poziomie AAA.

 

Wydawca i redakcja serwisu BIP ZPO w Strzelinie w swoim działaniu kierują się także postanowieniami Konwencji Praw Osób Niepełnosprawnych ONZ.

 

Jak realizujemy Wytyczne dla dostępności?

Twórcy, redaktorzy i autorzy naszego serwisu dokładają wszelkich starań, aby wszystkie strony spełniały wszystkie wymagania WCAG 2.0 na poziomie AA.

 

Kompatybilność

Serwis jest w pełni rozpoznawalny przez programy czytające dla osób niewidomych, takie jak np. Window-Eyes, JAWS czy NVDA. Pełna obsługa serwisu możliwa jest zarówno przy pomocy samej klawiatury, jak i myszki.

 

Wygląd

Układ graficzny serwisu jest w całości opisany przez arkusze stylów kaskadowych (CSS). Ale nawet jeżeli Twoja przeglądarka lub urządzenie, którym odczytujesz strony internetowe, nie wspiera CSS w ogóle, cała zawartość każdej strony jest nadal łatwa do odczytania.

 

Na stronach serwisu używane są tylko względne rozmiary czcionek kompatybilnych z ustawieniami opcji „rozmiar tekstu” w przeglądarkach graficznych.

 

Odnośniki

Teksty odnośników są dobrane w taki sposób, aby w miarę możliwości były zrozumiałe nawet poza kontekstem zdania, w którym występują. Wiele łączy zawiera atrybut title opisujący dany odnośnik bardziej szczegółowo, chyba że tekst łącza sam w sobie już dokładnie opisuje dokument docelowy (tak jak np. tytuł artykułu).

 

 

Obrazki

Wszystkie obrazki i grafiki prezentacyjne zawierają opisy alternatywne. Obrazki czysto dekoracyjne zawierają pusty atrybut alt. Złożone grafiki są opisywane w treści strony tak, aby ich znaczenie było jasne również dla osób, które nie mogą zobaczyć obrazów.

 

Udogodnienia

Serwis jest wyposażony w udogodnienia ułatwiające przeglądanie treści przez osoby niedowidzące:

 

przełącznik zmiany rozmiaru czcionki

przełączniki zmiany kontrastu

przełącznik zmiany układu strony

przełącznik zmiany na „tryb nocny”

Zauważone problemy

Mimo naszych wysiłków, aby jak najlepiej spełnić wszystkie wymagania na poziomie AA, może się zdarzyć, że na niektórych stronach pojawią się różne usterki.

 

W szczególności mogą one dotyczyć:

 

1.  Nagłówki i etykiety. Nagłówki muszą być prawidłowo zagnieżdżone. Nasza witryna obsługiwana jest przez system zarządzania treścią, który automatycznie generuje niekiedy niepoprawnie zagnieżdżone nagłówki. Staramy się na bieżąco kontrolować takie sytuacje, ale bardzo możliwe, że nie wychwyciliśmy wszystkich przypadków.

2.  Treść nietekstowa (poziom A). Niepotrzebnie powtórzona treść odnośnika w opisie alternatywnym ikony. Podobnie jak w poprzednim przypadku, źródłem usterki jest automatycznie generowany opis alternatywny. Systematycznie poprawiamy kod stosowanego oprogramowania, aby wyeliminować wszystkie takie sytuacje.

załączonych dokumentów: Nie wszystkie starsze dokumenty zostały przygotowane zgodnie z wymogami dostępności. Systematycznie będziemy je poprawiać, zastępując niedostępne wersje dostępnymi. Nowe dokumenty przygotowywane są w oparciu o dostępne materiały źródłowe.

Korzystanie z klawiatury i skrótów klawiaturowych

Na wszystkich stronach można się posłużyć klawiszem TAB, aby wywołać menu umożliwiające pominięcie niektórych elementów strony i przeskoczenie do wybranego obszaru (treści głównej, menu, treści pobocznych - dodatkowych). Klawisz TAB umożliwia przemieszczanie się po wszystkich aktywnych elementach strony, a kombinacja klawiszy Shift=TAB przemieszczanie się w odwrotnym kierunku. Po menu można się poruszać dodatkowo klawiszami strzałek w lewo i w prawo oraz w dół i w górę.

 

Świadomie zrezygnowaliśmy z możliwości szerszego zastosowania skrótów klawiaturowe, aby uniknąć konfliktów z technologiami asystującymi (np. czytnikami ekranów), systemem lub aplikacjami użytkowników.

 

Dostępność architektoniczna budynków:

Budynek nr 1 (budynek główny)Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii w Strzelinie przy Zespole Placówek Oświatowych w Strzelinie

Adres: ul. Ząbkowicka 30, 57-100 Strzelin

ü  budynek trzykondygnacyjny, podpiwniczony

ü  do budynku prowadzą schody , brak podjazdu dla wózków inwalidzkich,  w budynku nie ma windy

ü  istnieje możliwość umówienia się z petentem na parterze budynku

ü  w całym budynku nie ma głośników systemu naprowadzającego dźwiękowo osoby niewidome i słabowidzące oraz oznaczeń w alfabecie braila ani oznaczeń kontrastowych lub w druku powiększonych dla osób niewidomych i słabowidzących.

ü  W budynku znajduje się jedna toaleta częściowo dostosowana dla osób niepełnosprawnych

ü  W budynku nie ma pętli indukcyjnej

ü  Do budynku i wszystkich jego pomieszczeń można wejść z psem asystującym i psem przewodnikiem

Budynek Nr 2 Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Skoroszowicach przy Zespole Placówek Oświatowych w Strzelinie

Adres: Skoroszowice 20, 57-100 Strzelin

ü  Budynek trzykondygnacyjny, podpiwniczony

ü  Do budynku prowadzą schody (dwa wejścia)

ü  W budynku znajduje się jeden podjazd dla wózków inwalidzkich, brak windy

ü  Istnieje możliwość umówienia się z petentem na najniżej kondygnacji

ü  Nad wejściem nie ma głośników systemu naprowadzającego dźwiękowo osoby niewidome  i słabowidzące oraz oznaczeń w alfabecie braila ani oznaczeń kontrastowych lub w druku powiększonym dla osób niewidomych i słabowidzących

ü  Toalety częściowo dostosowane dla osób niepełnosprawnych

ü  W budynku nie ma pętli indukcyjnej

ü  Do budynku i wszystkich jego pomieszczeń można wejść z psem asystującym i psem przewodnikiem

Budynek nr 3 przy Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Skoroszowicach przy Zespole Placówek Oświatowych w Strzelinie

Adres: Skoroszowice 20, 57-100 Strzelin

ü  Budynek jednokondygnacyjny

ü  Wejście do budynku po płaskiej nawierzchni

ü  W całym budynku brak głośników systemu naprowadzającego dźwiękowo osoby niewidome        i słabowidzące oraz oznaczeń w alfabecie braila ani oznaczeń kontrastowych lub w druku powiększonym dla osób niewidomych i słabowidzących,

ü  W budynku nie ma pętli indukcyjnych

ü  W budynku jest toaleta dla osób niepełnosprawnych

ü  Do budynku i wszystkich jego pomieszczeń można wejść z psem asystującym i psem przewodnikiem

Przekaż nam swoje uwagi i oczekiwania

Jeśli korzystanie z naszego serwisu sprawia Ci radość albo jeśli zdarzył Ci się jakiś problem  z dostępnością stron, poinformuj nas o tym. Możesz skorzystać z dwóch sposobów kontaktu:

 

Wyślij e-mail na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

 

 

 

 

 

 

Brak załączników.

Brak informacji o zmianach.